Zabytki architektoniczne w Kudowie-Zdroju

Kudowa-Zdrój to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych w naszym kraju. Co takiego sprawia, że każdego roku w ten przygraniczny rejon Polski przyjeżdża tak wielu turystów? Z całą pewnością oprócz przepięknych krajobrazów i licznych atrakcji nie bez znaczenia pozostaje również doskonale rozwinięta baza noclegowa (), spełniająca oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Co warto zobaczyć przebywając na urlopie wypoczynkowym w Kudowie – Zdrój? To niewielkie miasteczko słynie przede wszystkim z licznych obiektów uzdrowiskowych, jednak odpoczywając w Kudowie, warto wybrać się na spacer i zwiedzić znajdujące się tu zabytki, które zarówno swym wyglądem, jak i ciekawą historią zachwycą pasjonatów historii.

Kaplica Czaszek – miejsce zaklęte w czasie

Kaplica Czaszek to wizytówka Kudowy, a zarazem unikat w skali całego naszego kraju. Znajduje się ona na terenie parafii świętego Bartłomieja. Jest to miejsce niezwykłe – w miejscu tym utworzono bowiem zbiorową mogiłę ofiar wojen śląskich. Spoczywają tu również osoby, które umarły wskutek epidemii i chorób, jakie przetaczały się przez te regiony w osiemnastym wieku. Kaplica powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku. Jej ściany oraz sufit są wyłożone ludzkimi szczątkami – kośćmi oraz czaszkami. Szacuje się, że może tu spoczywać nawet około trzydziestu tysięcy ludzi. Ze względu na charakter tego miejsca, należy zachować szczególny szacunek, wyrażany zarówno w sposobie zachowania jak i w ubiorze. Do kaplicy Czaszek warto się wybrać zwłaszcza w połowie sierpnia, jest tu wówczas odprawiana nocna eucharystia poświęcona ofiarom chorób zakaźnych.

Skansen w Pstrążnej

Odpoczywając w Kudowie, warto także odwiedzić Pstrążną, czyli rolniczą część miasteczka. Działa tu jedyny w regionie skansen, który jest częścią Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Skansen powstał w oparciu o miejscowe zabudowania, jak i architekturę drewnianą, zgromadzoną z obszarów całego Pogórza Sudeckiego. Na jego terenie można między innymi zwiedzić zabytkową kuźnię, która pochodzi z końcówki dziewiętnastego wieku.