Relaks nad międzybrodzką wodą

Jezioro Międzybrodzkie to sztuczny zbiornik, utworzony przez postawienie zapory przeciwpowodziowej na rzece Sole, położony w obrębie Beskidu Małego, niewielkiego pasma górskiego, którego najwyższe wzniesienie sięga 930 m n. p.m. Od wiosny do jesieni jest ono mekką żeglarzy. Mające długość 5 km jezioro ze spokojnymi, czystymi wodami oraz pięknym nabrzeżem z urozmaiconym ukształtowaniem terenu, jest ośrodkiem różnego rodzaju sportów wodnych.

Przyjeżdżają tutaj miłośnicy windsurfingu i kitesurfingu z różnych rejonów Polski. Od lat działa tu także Klub Żeglarski LOK Dryf, z bazą w Międzybrodziu Bialskim. Co roku organizuje on kursy wakacyjne i weekendowe, regaty, a także szanty, odbywające się od września do maja. Doświadczeni żeglarze oraz niedzielni turyści mogą tutaj wypożyczyć sprzęt wodny, spędzić czas w tawernie na przystani, klub oferuje również domki letniskowe. W Międzybrodziu Bialskim znajduje się odkryty basen, z wodą utrzymywaną w stałej temperaturze 25 stopni – alternatywa dla tych, którzy wolą pływać w basenie niż w jeziorze albo chcą skorzystać ze zjeżdżalni czy też brodzika dla dzieci. Obok mieści się kompleks złożony z boisk do siatkówki, pole namiotowe i jeden z licznych obiektów wypoczynkowych oraz restauracja i dyskoteka. Nad brzegami Jeziora Międzybrodzkiego znajdują się wypożyczalnie rowerów wodnych, kajaków i łódek plaże o powierzchni piaszczystej, kamienistej i trawiastej. W lecie można na nich przyjemnie spędzić czas wśród niezwykle malowniczych krajobrazów łagodnych, zalesionych gór.

Nieopodal jeziora znajduje się Góra Żar, u której podnóża już w 1936 roku utworzone zostało istniejące do dzisiaj lotnisko szybowcowe. Toteż nie dziwi obecność na niebie szybowców i paralotni. W sąsiedztwie jeziora, wspomnianej góry oraz turystycznych miejscowości przebiegają szlaki turystyczne – tzw. Mały Szlak Beskidzki, na którego trasie leży Żar, jak też dwa szlaki prowadzące na beskidzkie szczyty: Na oddalony o godzinę drogi Nowy Świat, na Magurkę Wilkowicką, na którą wejście od wyruszenia z Międzybrodzia zajmie około 2, godziny oraz najdłuższy, 3, 5-godzinny szlak prowadzący przez szczyt Czupel do Łodygowic, miejscowości, gdzie zobaczyć można odnowiony dworek, jednej z największych drewnianych kościołów w Beskidach oraz przydrożne kapliczki i zabytkowe chałupy. Jeżeli chodzi o urokliwe noclegi (info serwis ➛meteor), Międzybrodzie Bialskie oferuje liczne położone nad jeziorem obiekty. Baza wypoczynkowa oprócz pól namiotowych i kempingów składa się z prywatnych kwater i pensjonatów.