Przyciągające miejscowości Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Rozciągający się między Krakowem a Częstochową region, odwiedzany chętnie dla krajobrazowych walorów, kryje nie tylko skalne formacje, ale i ciekawe miejscowości całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Jedną z nich jest Ogrodzieniec (więcej). Wiele osób słyszeć mogło o tutejszych ruinach zamku – należy on do najbardziej malowniczych, a jednocześnie najbardziej charakterystycznych dla Jury. Położony jest na Górze Zamkowej, najwyższym wzniesieniu regionu, sięgającym 515 m n.p.m., właściwie w miejscowości Podzamcze, oddalonej o 2 km od właściwego Ogrodzieńca. U stóp zamku i w jego okolicy powstało w ostatnich latach kilka atrakcji. Jest tam Park Linowy, Park Kolejowy, Dom Legend i Strachów, a także gratka dla miłośników zimowych sportów – trasy biegowe dla narciarzy i tor saneczkowy.

Ojców znany jest dzięki temu, że swoją nazwę użyczył Ojcowskiemu Parkowi Narodowego. W miejscowości tej znajdziemy szereg zabytkowych budowli, z zamkiem na czele oraz Kaplicą na Wodzie – unikatowym kościółkiem wzniesionym w całości na moście, na rzece Prądnik. Ojców to także Muzeum Przyrodnicze, jaskinie, skalne ostańce, a także ważne źródła mineralne – ponieważ miasto pełni również funkcję uzdrowiska.

Warto wybrać się także do Bobolic, aby zobaczyć odrestaurowany zamek, gdzie czeka możliwość zwiedzania, restauracja i baza noclegowa w postaci hotelu. W Olsztynie (przywodzącym na myśl zapewne inną miejscowość o tej samej nazwie), poza kolejnym zamkiem Szlaku Orlich Gniazd, podziwiać można drewnianą ruchomą szopkę. Dostępna jest przez cały rok i składa się z ponad 800 figur, których wciąż przybywa. Są one zaaranżowane w scenki z legend i historii miejscowej warowni.

W Krzeszowicach zobaczyć można aż trzy pałace – jeden z nich jest zrujnowany, niedostępny dla turystów, w pozostałych dwóch mieści się lokalne centrum kultury i Urząd Gminy. W Żarkach natomiast natrafimy na Stary Młyn, w którym urządzono muzeum dawnych rzemiosł. Ekspozycja jest ciekawie i nowocześnie zaaranżowana, a wizyta w tym miejscu to niezwykła przygoda.

W miejscowościach rejonu znajdziemy obiekty oferujące noclegi (Jura – baza) na każdą kieszeń, które umilą nasze wczasy. Jednak Jura Krakowsko-Częstochowska zachęca także do spędzenia czasu bardzo aktywnie – w tematycznych parkach, “w siodle” czy podczas wspinaczki. Szlaki tematyczne pozwalają poznać najpiękniejsze i najważniejsze zakątki, wybierając dogodny dla siebie sposób podróżowania.