Okoliczne niespodzianki w Zwardoniu

Z naszej ostatniej wyprawy w Lubuskie, czas wracać i jechać dalej. Zwardoń sam w sobie to bez wątpienia dobrze rozwinięty ośrodek narciarski, co prawda nie ma w miejscowości wyciągów o dużej długości, ale jeśli chodzi o naukę oraz wypoczynek dla dzieci i młodzieży podczas kolonii zimowych to warte zainteresowania miejsce. Każdy gość znajdzie tu dogodne warunki noclegowe i wiele atrakcji. Swoją ofertę bardzo ciekawie prezentuje Zwardoń Ski, gdzie na miłośników narciarskiego szaleństwa czeka ponad 12 km tras narciarskich o różnej trudności, długości i różnym typie wyciągów. Najdłuższa trasa liczy sobie 2,5 km i biegnie malowniczym klimatycznym stokiem. Dla najmłodszych otwarto przedszkole o nazwie Śnieżny Raj, który zaprasza do pierwszych kroków na nartach bądź snowboardzie. Obok wyciągów znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

Narty i snowboard to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na turystów w regionie. Do miejsc, które warto zobaczyć należy zaliczyć Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej, który umiejscowiony jest na Bednoszce Wielkiej [1144 m n.p.m.] w parafii Rycerskiej Góry. Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej o rozpiętości ramion 9 metrów ma 23,5 metra wysokości i jest wyższy od Krzyża na Giewoncie o 8 metrów. Dodatkowym atutem jest wspaniały widok, rozciągający się z tego miejsca. Kolejna atrakcja to obelisk Waleriana Burzi, który leży w Rycerce Górnej i poświęcony jest poległemu w 1945 roku radzieckiemu partyzantowi z Grupy „Awangarda” Walerianowi Erykowiczowi Burzi.

Następna atrakcja to źródła solankowe w miejscowości Sól. Źródła te polegają na umiejscowionych na uboczu miejscowości ogrodzonych studniach, z których można wydobywać słoną wodę, z której po odparowaniu pozostanie sól. Następna atrakcja to zabytkowa dzwonnica w Soli, która znajduje się nad potokiem Słanica. Została zbudowana w 1837 roku i jest to czworoboczna drewniana budowla z konstrukcji ostrosłupa ze szpiczastym wykończeniem. Dzwonnice tego typu w odległych latach miały na celu „rozpędzanie” chmur burzowych oraz informowanie mieszkańców o innych klęskach żywiołowych.

Kolejna atrakcja to sanktuarium Matki Boskiej Kazimierzowskiej położone w Rajczy. Początek budowy sanktuarium datowany jest już na rok 1669. Obraz, jaki widnieje w ołtarzu ma wiele podobieństw do cudownego obrazu Madonny z Bochni. Region i sam Zwardoń to również inne ciekawe miejsca warte zobaczenia, tak więc szkoda czasu na kolejne opisywanie, czas pakować plecach i wyruszać tropem polsko-słowackiej przygody.

źródło: Meteor