Jeziora, mokradła i lasy, czyli przyroda w okolicach Mikołajek

Mikołajki to jedno z piękniejszych miast na Mazurach, a przez wielu zwane jest także stolicą żeglarstwa. Nic dziwnego, bo znajdziemy tutaj przystanie, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu i resztę infrastruktury niezbędnej, by dobrze bawić się nad wodą. W mieście jednak czeka na nas więcej atrakcji, w tym piękne zabytki oraz miejsca z wartościową przyrodą. Mikołajki to także doskonały wybór dla tych, którzy lubią zwiedzać podczas rowerowych wycieczek.

Rezerwat Łuknajno w Mikołajkach obejmuje jezioro o takiej samej nazwie. Prowadzą tutaj piesze trasy oraz dwa szlaki rowerowe. Jego walory przyrodnicze zostały docenione już przed II wojną światową, a tuż po niej uznano to miejsce za rezerwat ornitologiczny. W latach późniejszych teren ten doceniło również UNESCO, a rezerwat trafił też na listę rezerwatów Konwencji Ramsar. Przebywa tutaj wiele gatunków ptaków, niektóre z nich są tutaj tylko przelotem, a wiele zakłada na tych terenach gniazda. Zobaczyć tutaj można największe skupisko łabędzia niemego w Polsce, a oprócz tego kilka gatunków kaczek, perkozy, czaplę siwą oraz wiele innych. Od czasu do czasu na niebie pojawią się także bieliki, rybitwy, kormorany oraz kanie rdzawe. Wiele z tutejszych jezior objętych jest ochroną w ramach Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Na jego terenie znajduje się ponad 60 jezior, w tym Mamry oraz Śniardwy.

Całą okolicę warto zwiedzać na rowerze, bo wyznaczono tutaj wiele ciekawych tras, a odległości nie są duże. Pozwala to oglądać wiele ciekawych zakątków Mazur każdego dnia. Każdego roku planuje się także kolejne ścieżki rowerowe, przy których pojawia się infrastruktura dla rowerzystów. Tutejsze trasy idealnie nadają się także na wycieczki z dziećmi oraz dla osób, które raczej rzadko wsiadają na rower i nie mają dobrej kondycji.

Nie wszystko zdążymy obejrzeć w ciągu jednego dnia. Warto więc zatrzymać się tutaj na dłużej, by w spokoju poznać piękno tych okolic. Mikołajki jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczarują. Przed przyjazdem w te okolice należy wcześniej zarezerwować noclegi. Można to zrobić w internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło: “noclegi Mikołajki”. Na ekranie monitora pojawi się wiele wyników i ofert, spośród których można wybrać najbardziej odpowiadające nam miejsce do spania. Znaleźć tu można liczne hostele, pensjonaty, kwatery prywatne, a nawet agroturystyki. Każdy z pewnością wybierze coś odpowiedniego dla siebie.