Historia wciąż aktualna – Gniezno

Gniezno to miejscowość, o której każdy Polak przynajmniej kilka razy w życiu słyszał. Odnosząc się do historii wiadomo, że to właśnie to miasto było pierwszą stolicą Polski. Leży w województwie wielkopolskim, około 10 km od granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Nazwa miejscowości jest powiązana z legendą o powstaniu państwa Piastów, a mianowicie z legendą „O Lechu, Czechu i Rusie”. Miasto powstało prawdopodobnie od słów „gniazdo” oraz „gnieździć się”. Pierwsze wzmianki można odnaleźć w księdze spisanej przez biskupa merseburskiego oraz u kronikarza Thietmara. Leży na Nizinie Wielkopolskiej i podobnie jak Rzym powstało na siedmiu wzgórzach: Lecha, św. Michała, św. Wawrzyńca, św. Piotra, Żnińskim, (którego w skutek rozwoju miasta na mapie nie można odnaleźć) Krzyżackim, Panieńskim oraz wśród polodowcowych jezior.

W 1000 roku w Gnieźnie odbył się zjazd w którym brał udział Bolesław Chrobry – późniejszy król Polski, oraz Otton III, utworzono tu arcybiskupstwo, metropolie gnieźnieńską. W samym centrum znajduje się 9 hoteli, najczęściej są to hotele trzy- lub czterogwiazdkowe, oferujące w atrakcyjnych cenach bardzo wysokie standardy. Pokoje (katalog kwater ) jakie oferują to zazwyczaj jedno, dwu-, trzy-, oraz czteroosobowe. Z dostępem do bezprzewodowego Internetu, telewizji, dobrze skomunikowane z całym miastem, miejscem parkingowym, garażem, dla dzieci: place zabaw wyposażone w liczne huśtawki, zabawki, piaskownice, trampolinę i wiele innych gadżetów sprzyjających spędzaniu wypoczynku w mieście. Cieszą się bardzo pozytywnymi opiniami, szczególnie dotyczą one kosztów oraz obsługi.

W mieście znajdują się również 3 punkty informacji turystycznej, gdzie można zaopatrzyć się w informatory, przewodniki oraz uzyskać szersze informacje. Gniezno jest atrakcyjnie położone oraz posiada wiele ciekawych zabytków. Większość to budynki sakralne, gdzie najsłynniejszym jest Katedra Gnieźnieńska wraz z Drzwiami Gnieźnieńskimi (katalog informacji ➟https://pl.wikipedia.org/wiki/Drzwi_Gnie%C5%BAnie%C5%84skie), wzgórzem Lecha, relikwiarzem św. Wojciecha. Znajdują się też tu liczne pomniki Bolesława Chrobrego, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Jana Pawła II, Harcerzy Pomordowanych i Poległych za Ojczyznę, Muzea – Muzeum Początków Państwa Polskiego, rzeźby, oraz liczne szlaki turystyczne i szlaki piesze. W Gnieźnie organizowany jest również Królewski Festiwal Artystyczny trwający przez 12 wakacyjnych weekendów, gdzie można poznać prawdziwe słowiańskie życie w grodzie. Baza noclegowa, zabytki, infrastruktura, sprawiają, że jest to miasto, które warto odwiedzić i zatrzymać się na dłużej. Nie tylko jest przepiękne i bogate w zabytki czy posiada wysoki poziom kulturalny ale przede wszystkim uczy historii.